int(200)

DE SCHEHERAZADE A YO, CARMEN

VENDA COMUNITAT
27/04/22 (15h)

Comunitat #LiceUnder35

Preestrena exclusiva per a públic jove menor de 35 anys a 20€
Uneix-te a la Comunitat per gaudir d'accés prioritari a la compra d'entrades (15h)

UNEIX-TE

 

Dues dones parlant de dones

Aclamat internacionalment com un dels millors espectacles de flamenc contemporani, De Scheherazade a Yo, Carmen és un nou apropament a dues dones lliures: d’una banda, la cigarrera gitana popularitzada per Georges Bizet a partir de la novel·la de Mérimée i, de l’altra, la narradora de Les mil i una nits del sultà persa Shahriar, que vol continuar estant viva i el manté despert tota la nit per tal de prosseguir el relat i salvar-se.

María Pagés vol transcendir el clixé romàntic i despullar el mite per llegir ambdós personatges centrals com dues dones que caminen sense pors, intel·ligents, orgulloses de les seves identitats sexuals i despullades de convencionalismes i folklorismes. Dones lliures que expressen sense rubor i sense por els seus desitjos i les seves passions.

Amb la dramatúrgia d’El Arbi El Harti, Pagés s’alça amb força davant dels espectadors, nítida i contundent, per expressar la realitat que afronta, construeix i desenvolupa l’ànima femenina. Cerca ser la veu de totes les dones, sense subterfugis, sense por ni connotacions construïdes a partir de la mirada masculina. Una descodificació dels estereotips creats i mantinguts al llarg dels segles. Dues dones parlant de dones.

Amb el suport de:

  • Durada total aproximada 1h 20m

Artistic profile

Direction
María Pagés and El Arbi El Harti
Coreography, costume design and musical directors
María Pagés
Rubén Levaniegos, Sergio Menem, David Moñiz and María Pagés
Dramaturgy, playwright and lyricist
El Arbi El Harti
Music
Rubén Levaniegos, Sergio Menem, David Moñiz amd María Pagés
Lighting design
Olga García
Flamenco dancers
Júlia Gimeno, Marta Gálvez, Almudena Roca, Ariana López, Meritxell Rodríguez, Nerea Pinilla, Sofía Suárez, Yardén Amir, Marina González and Raquel Guillén
Flamenco singers
Ana Ramón and Cristina Pedrosa
Musicians
Rubén Levaniegos and Isaac Muñoz (guitar), David Moñiz (violin), Sergio Menem (cello) and Chema Uriarte (percussion)
Coproduction
María Pagés and Gran Teatre del Liceu
Coproduction with
Abu Dhabi Festival

May 2022

26Thursday19:00

Programa de mà

T'oferim l'opció de descarregar-te el programa de mà de forma gratuïta.

DESCARREGAR