Alexander Vinogradov

Baix

Debutà amb 21 anys al Teatre Bolxoi de Moscou i des d’aleshores ha tingut una carrera ascendent que li ha permès treballar amb els mestres Daniel Barenboim, Myung-Whun Chung, Valery Gergiev, Mariss Jansons, Philippe Jordan, Lorin Maazel, Yannick Nézet-Séguin, Gianandrea Noseda, Antonio Pappano i Vassili Petrenko. El seu paper més emblemàtic és Escamillo (Carmen), que ha interpretat a la Metropolitan Opera de Nova York, Bayerische Staatsoper de Munic i Teatro alla Scala de Milà, entre altres sales. També ha interpretat Roméo et Juliette a Milà, Lucia di Lammermoor i Luisa Miller a Nova York, Ernani a l’Opéra de Montecarlo i Il barbiere di Siviglia i Die Zauberflöte a l’Staatsoper de Berlín. Entre els seus compromisos recents figuren Nabucco a Florència, Oedipus Rex al Teatro Real de Madrid, Carmen a Londres i Don Carlo a Los Angeles.

Debutà al Gran Teatre del Liceu la temporada 2019/20 amb Turandot.